TEMİZ ODA

  • Temiz Oda

    Senkron Teknik Temiz Oda

  • Temiz Oda

    Senkron Teknik Temiz Oda

  • Temiz Oda

    Senkron Teknik Temiz Oda

TEMİZ ODA

Hastane, ilaç üretimi ve gıda sektörlerinde ihtiyaç duyulan mekanların iç hava kalitesi ve dış ortamdan tecrit edilmesi esastır. Temiz ve steril olması istenen mahaller filtre edilmiş hava ile beslenmeli ve ortam pozitif basınçta tutularak dış hacimlerden kontrolsüz hava girişi önlenmelidir. Giriş kapısı asgari iki kapı olmalı ve biri açıkken diğeri kapalı olacak şekilde dizayn edilmelidir.

HEPA FİLTRE

Hepa (High Efficiency Particulate Arresting - Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) filtre %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilen filtrelerdir. %99,97 oranına sahip olan filtrelere True Hepa (Gerçek Hepa) filtre denir. Bu oranın biraz altında kalanlarına ise Hepa filtre denir. %99,99 oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir.

AKTİF KARBON FİLTRE

Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan ve zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir.
Örneğin, sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtrelerin 3 ila 6 ayda bir değiştirimesi gerekmektedir. Aktif karbon filtre her gazı aynı oranda filtre edemez. Aktif karbon filtrenin hangi gazları ve hangi oranda tutabildiğini gösteren tablo için aşağıdaki linki tıklayınız. Bu tabloda her gazın karşılığında 1'den 4'e kadar rakamlar göreceksiniz. Bu rakamlar filtrenin bahsi edilen gazları hangi oranda yakalayabildiğini göstermektedir.

Top